Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Opracowanie


Powiększenie
Powiększenie

Nawrócenie Hermogenesa przez św. Jakuba Starszego (awers), Chrystus w Ogrójcu (rewers)

Wilhelm Kalteysen von Oche z warsztatem, lata 50. XV w., Nysa, tempera na drewnie lipowym, złoto płatkowe, srebro
Pochodzenie: kościół św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, obecnie w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu

Obustronnie malowana kwatera dawnej nastawy ołtarza głównego kościoła św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki jest jedynym zachowanym elementem tego monumentalnego dzieła (w 1679 r. ołtarz usunięto).
Na awersie ukazano scenę nawrócenia czarnoksiężnika Hermogenesa przez św. Jakuba Starszego Apostoła. U kolan czarnoksiężnika leżą cztery czarnoksięskie księgi gotowe do wyrzucenia przez Apostoła w morze. Św. Jakub po lewej stronie – bosy, ze złotym nimbem i długą brodą – wskazuje prawą ręką na Hermogenesa. W tle tłum mężczyzn z różnorodnymi nakryciami głowy. Mężczyzna po prawej stronie kompozycji ubrany w zielony ubiór, przepasany w biodrach, z puginałem u jego boku. Tło w partii górnej pokryte złotem płatkowym z dekoracją roślinną i maswerkową. Na rewersie znajduje się scena z Chrystusem w Ogrójcu. U dołu przedstawienia, wśród ciemnozielonej roślinności, śpiący trzej Apostołowie ze złotymi nimbami. Powyżej nich, wśród skał, klęczy bosy Chrystus ze złożonymi dłońmi. Z niebios zstępuje do Niego anioł w białej szacie przekazując kielich męki. W tle pojedyncze drzewa, po prawej stronie obrazu zabudowania symbolizujące Jerozolimę.

Opracowanie: Ewelina Kwiatkowska
Zdjęcia: Muzeum Powiatowe w Nysie
Montaż i animacja: Krzysztof Dobrzański
Muzyka: Nocturnes (W.A. Mozart) by „Les Petits Chanteurs de Montigny”, źródło: https://freemusicarchive.org/


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.