Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"To nie będzie pieśń o obcej ziemi. Pradziad twój na tej ziemi żył..." Zabytki, które przemawiają do nas z Kresów Wschodnich


Wystawa czynna: 15.04 - 15.05.2016
Kuratorki wystawy: Jolanta Dudała i Katarzyna Rzepecka
Finisaż: Noc Muzeów,14.05.2016: fotorelacja
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się warsztaty plastyczne dla młodzieży:fotorelacja

Na wystawie Zabytki, które przemawiają do nas z Kresów Wschodnich - "To nie będzie pieśń o obcej ziemi. Pradziad twój na tej ziemi żył ...", znalazły się fotografie archiwalne i dokumentacyjne, dotyczące konserwacji wnętrza kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łopatynie, znajdującego się obecnie w granicach Ukrainy. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione polichromią ścienną, która jest dziełem Stanisława Stroińskiego, malarza okresu baroku, działającego na dworze Augusta III Sasa. Dominującym tematem łopatyńskich malowideł jest gloryfikacja Najświętszej Marii Panny.

Wystawa fotografii połączona została z wystawą grafiki dworków i pałaców na Kresach Wschodnich. Zaprezentowano wybrane litografie z Albumu widoków historycznych Polski, wykonane na podstawie rysunków Napoleona Ordy (1807-1883), znanego w XIX w. akwarelisty i rysownika. Opublikowane grafiki przedstawiają miejsca historyczne, architekturę oraz krajobrazy, które autor uznał za wyjątkowe dla polskiej kultury. Dziś, nierzadko nieistniejące już, obiekty utrwalone w albumie umożliwiają odbycie sentymentalnej podróży po dawnej Rzeczypospolitej.

W zbiorach Muzeum Powiatowego w Nysie znajduje się 80 litografii z dwóch pierwszych serii „Albumu widoków historycznych Polski", wydanego w latach 1873-1883 w Zakładzie Litograficznym Maksymiliana Fajansa w Warszawie.        

Jolanta Dudała i Katarzyna Rzepecka


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA