Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Napoleon - pół żartem, pół serio" 
 
Wystawa czynna: 28.07.2017- 28.09.2017
Kuratorki wystawy: Adriana Zalewska-Wąsowicz i Ewelina Kucia
Wernisaż:
fotorelacja


 


W ciągu niemal 20 lat, Napoleon Bonaparte – żołnierz, wódz, konsul, wreszcie Cesarz Francuzów – na zawsze zmienił oblicze Europy, pozostawiając piętno swojego geniuszu niemal w każdym jej zakątku. Oceny dotyczące jego osoby bywają skrajnie odmienne - od zachwytu, podziwu, fascynacji, niemal kultu, po niechęć, zaciekłe ataki, a nawet nienawiść. Trudno pozostać obojętnym wobec tak wyjątkowej i znaczącej postaci. Wystawa „Napoleon – pół żartem, pół serio” nie ocenia, a jedynie pokazuje postać wodza przez pryzmat zbiorów muzealnych, gromadzonych jeszcze w latach przedwojennych.

Na wystawę składa się dwadzieścia pięć grafik ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie oraz zestaw plansz informacyjnych dotyczących epoki napoleońskiej, przygotowanych przez Haus Schlesien w Königswinter we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

Grafiki pokazane na wystawie, to zestaw rycin zawierających m.in. widoki bitew stoczonych przez wojska francuskie pod wodzą Napoleona oraz jego wizerunki. Są wśród nich takie, które traktują go z najwyższą powagą, ale sporą i interesującą część stanowią te, które są ostrą satyrą na jego osobę. Mimo upływu czasu - ich wydźwięk jest nadal zrozumiały, a one same mogą śmieszyć. 
Oprócz walki zbrojnej, w Europie przez cały okres rewolucji, konsulatu i cesarstwa toczyła się bezpardonowa walka propagandowa. Dzięki lekkiej formie i łatwemu dostępowi do szerokiej rzeszy odbiorców, właśnie satyra stała się narzędziem propagandy politycznej - na Wyspach Brytyjskich i w Niemczech szczególnie propagandy antynapoleońskiej. Drukowano i rozpowszechniano drobne ulotki, plakaty, pocztówki, a także ilustracje prasowe. Poza wysokich lotów grafiką satyryczną przeznaczoną dla nabywców z wyższych klas społecznych, rozwinęła się również tańsza, mniej wyrafinowana, czasem wręcz prostacka, produkcja dla mniej wymagających odbiorców z klas pracujących. Sprzedawano je w sklepikach w modnych rejonach miast, przy czym niektóre pełniły rolę galerii z płatnym wstępem, a druki często wystawiano w oknach, by przyciągnąć widzów. 
Postać Napoleona Bonaparte była wdzięcznym tematem dla satyryków – wyśmiewano się z jego stosunkowo niskiego wzrostu, a w celu ośmieszenia jego zwycięstw, przypisywano mu rolę diabelskiego potomka lub wręcz Antychrysta, posługiwano się złośliwością, a nawet perfidią.

Treść plansz informacyjnych dotyczy m.in. sytuacji w Europie sprzed epoki napoleońskiej, a sporą jej część zajmuje kampania Napoleona na Śląsku w latach 1806-1807 oraz dalsze jego działania na tym terenie do roku 1812. Ważny element stanowi analiza wpływu, jaki działalność Napoleona w Europie wywarła m.in. na zmiany w państwie pruskim i fakt jednoczenia się narodu niemieckiego.

Uzupełnienie ekspozycji stanowią meble i przedmioty dekoracyjne z początku XIX wieku, reprezentujące styl zw. „empire” (styl cesarstwa), pochodzące ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie.
 
Mamy nadzieję, że wystawa sprawdzi się jako dopełnienie wiedzy o epoce napoleońskiej dla tych, których ona fascynuje, lub jako impuls do zainteresowania się tym niezwykłym etapem dziejów Europy.

 
Kuratorki wystawy: Adriana Zalewska-Wąsowicz, Ewelina Kucia
 
Wernisaż wystawy był jednocześnie inauguracją
Dni Twierdzy Nysa.
 

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA