Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu"

Wystawa czynna: 18.08.2017 - 15.10.2017
Autorka wystawy: Magdalena Górniak-Bardzik, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
Kurator wystawy: Adriana Zalewska
Wernisaż: fotorelacja
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci: fotorelacja

Celem wystawy  "Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu" jest prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z lat 1900-1945, zgromadzonych w Muzeum Wsi Opolskiej oraz promowanie historii i tradycji lokalnej. Wystawa ma charakter historyczno-etnograficzny i składa się z dwóch części. 

W pierwszej, głównej, pokazane zostały wybrane komplety i elementy historycznych ubiorów śląskich ze zbiorów muzeum w postaci wielkoformatowych wydruków fotograficznych. Zdjęcia wykonali członkowie Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8 oraz Opolskiego Związku Artystów Fotografików: Sławoj Dubiel, Sławomir Mielnik i Michał Grocholski. Modelami były osoby publiczne związane z opolską kulturą, nauką, sztuką, osoby znane i rozpoznawalne na terenie dzisiejszego Śląska Opolskiego (dyrektorzy teatrów, muzeów, aktorzy, dziennikarze, artyści, naukowcy itp.). 

W drugiej części wystawy prezentowane są fotografie archiwalne, przedstawiające mieszkańców Rejencji Opolskiej z lat 1890-1945 w tradycyjnych odświętnych strojach ludowych i charakterystycznej odzieży codziennej. Zdjęcia te pochodzą ze zbiorów Fototeki Śląskiej Muzeum Wsi Opolskiej. 

Łącznie prezentowanych jest 41 fotografii. Pokazują one współczesnych mieszkańców regionu w oryginalnych strojach ludowych, identycznych lub podobnych do tych na zdjęciach historycznych w pozach zaczerpniętych z ujęć archiwalnych. Z drugiej strony, czarno-białe historyczne zdjęcia uzyskały bardziej nowoczesną formę prezentacji graficznej. Jedne i drugie zostały opatrzone krótkimi opisami. Walorem dodatkowym jest prezentacja oryginalnych kompletów strojów odświętnych oraz odzieży codziennej, pochodzących z muzealnej kolekcji, pokazanych na specjalnie wykonanych w tym celu manekinach. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna dostępna w infokiosku.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Opolskiego. 

Magdalena Górniak-Bardzik
 

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Dwie szklanice cylindryczne (XVI/XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA