Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Józef Piłsudski na łamach polskiej prasy międzywojennej"

 
Wystawa czynna: 28.04.2018 - 30.11.2018
Kurator wystawy: Edward Hałajko


W bieżącym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie wydarzenie i święto wszystkich Polaków było w dużej mierze zasługą Józefa Piłsudskiego, polskiego męża stanu, polityka i wojskowego. Co więcej - 12 maja przypada rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. W związku z tymi rocznicami Muzeum Powiatowe w Nysie ma zaszczyt zaprosić na wystawę: „Józef Piłsudski na łamach polskiej prasy międzywojennej”. 
Józef Piłsudski (1867-1935), organizator Związków Strzeleckich i Legionów Polskich, już w pierwszych dniach po wybuchu I wojny światowej podjął próby odzyskania przez Polskę niepodległości, wkraczając ze swoimi oddziałami na tereny zaboru rosyjskiego. Równocześnie w latach 1914-1917 był Komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany i osadzony w twierdzy w Magdeburgu. Uwolniony na początku listopada 1918 roku przybył do Warszawy i niebawem objął stanowisko Naczelnika Państwa. Jako zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych, mianowany Marszałkiem, był jednym z głównych autorów zwycięstwa w bitwie warszawskiej, które uchroniło Polskę oraz całą Europę przed ekspansją bolszewizmu. Po czasowym odsunięciu się od władzy, w wyniku kryzysu wewnętrznego w II RP, w maju 1926 roku dokonał zamachu stanu i objął realną władzę w państwie. Przez wielu ówczesnych Polaków był postrzegany jako wielka i wybitna postać. Jego śmierć niewątpliwie wstrząsnęła rodakami. 
Wystawa powstała w oparciu o materiały prasowe i publikacje z lat 30. XX wieku, udostępnione przez Andrzeja Koziara oraz Zbigniewa Walewskiego. Cenne uzupełnienie stanowią pamiątki ze zbiorów prywatnych mieszkańców Nysy: Elżbiety Czepil, Kazimiery Dykas, Edwarda Hałajko, Janusza Ratyńskiego i innych. Wszystkie podkreślają wagę roli, jaką pełnił Józef Piłsudski. Historia jego życia oraz działalności, nieodłącznie związanej ze służbą Ojczyźnie, zapewniła mu stałe miejsce wśród czołowych polskich bohaterów narodowych.FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Anton Maria Piola "Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem" (XVII/XVIII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA