Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Józef Piłsudski na łamach polskiej prasy międzywojennej"

 
Wystawa czynna: 28.04.2018 - 30.11.2018
Kurator wystawy: Edward Hałajko


W bieżącym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie wydarzenie i święto wszystkich Polaków było w dużej mierze zasługą Józefa Piłsudskiego, polskiego męża stanu, polityka i wojskowego. Co więcej - 12 maja przypada rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. W związku z tymi rocznicami Muzeum Powiatowe w Nysie ma zaszczyt zaprosić na wystawę: „Józef Piłsudski na łamach polskiej prasy międzywojennej”. 
Józef Piłsudski (1867-1935), organizator Związków Strzeleckich i Legionów Polskich, już w pierwszych dniach po wybuchu I wojny światowej podjął próby odzyskania przez Polskę niepodległości, wkraczając ze swoimi oddziałami na tereny zaboru rosyjskiego. Równocześnie w latach 1914-1917 był Komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany i osadzony w twierdzy w Magdeburgu. Uwolniony na początku listopada 1918 roku przybył do Warszawy i niebawem objął stanowisko Naczelnika Państwa. Jako zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych, mianowany Marszałkiem, był jednym z głównych autorów zwycięstwa w bitwie warszawskiej, które uchroniło Polskę oraz całą Europę przed ekspansją bolszewizmu. Po czasowym odsunięciu się od władzy, w wyniku kryzysu wewnętrznego w II RP, w maju 1926 roku dokonał zamachu stanu i objął realną władzę w państwie. Przez wielu ówczesnych Polaków był postrzegany jako wielka i wybitna postać. Jego śmierć niewątpliwie wstrząsnęła rodakami. 
Wystawa powstała w oparciu o materiały prasowe i publikacje z lat 30. XX wieku, udostępnione przez Andrzeja Koziara oraz Zbigniewa Walewskiego. Cenne uzupełnienie stanowią pamiątki ze zbiorów prywatnych mieszkańców Nysy: Elżbiety Czepil, Kazimiery Dykas, Edwarda Hałajko, Janusza Ratyńskiego i innych. Wszystkie podkreślają wagę roli, jaką pełnił Józef Piłsudski. Historia jego życia oraz działalności, nieodłącznie związanej ze służbą Ojczyźnie, zapewniła mu stałe miejsce wśród czołowych polskich bohaterów narodowych.FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA