Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
04.10.2018 - Spotkanie autorskie z Zygmuntem Wielowiejskim, autorem książki "Historia fotografii w Nysie w latach 1839-1939"

Spotkanie z Zygmuntem Wielowiejskim znawcą fotografii XIX wiecznej, zamieszkałym w Vechta (Niemcy),  autorem książki „Historia fotografii w Nysie w latach 1839-1939”. 
Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem wystaw: "Śladami przeszłości", z udziałem kuratora, pani Anety Konik, oraz "Zabytkowe aparaty fotograficzne ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie"

Niezwyczajna przeszłość naszego miasta jest w centrum zainteresowania wielu jego mieszkańców. Każde nowe odkrycie, każda inicjatywa odsłaniająca kolejne karty dziejów miasta, każde przybliżenie archiwaliów - witane są z ogromnym entuzjazmem. Z całą pewnością prezentowane wydawnictwo, zawierające mnóstwo drobiazgowych informacji na temat życia w dawnej Nysie, rzetelnie podpartych materiałem archiwalnym oraz bogate zaplecze ikonograficzne, jest propozycją wartą poświęcenia jej czasu i uwagi.

Książka wpisuje się w szeroki krajobraz bogatej historii Nysy, ze szczegółami przedstawiając życiorysy i zawodowe sukcesy nyskich fotografów, dzięki którym jeszcze dziś możemy z nostalgią podziwiać nieistniejące lub mocno zmienione zakątki miasta, a także chłonąć jego atmosferę z okresu Belle Époque.

 
Adriana Zalewska-Wąsowicz
 

Zygmunt Wielowiejski
Urodził się w 1963 roku we Wrocławiu, gdzie spędził pierwsze 26 lat swojego życia. W 1989 roku wyjechał za granicę, gdzie do tej pory żyje i pracuje. 
Od przeszło 25 lat kolekcjonuje starą XIX-wieczną fotografię, zajmuje się także jej historią. Sam siebie nie nazywa jednak historykiem fotografii, a raczej po prostu jej wielbicielem. Z pewnością także jest gorącym zwolennikiem propagowania starej fotografii poprzez jej prezentowanie szerokiej rzeszy publiczności. 

Od 20 lat jest członkiem Clubu Daguerre’a, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego kolekcjonerów, historyków fotografii, a także niektóre muzea fotograficzne. W fachowych czasopismach "CD-Aktuell" i "Photo Antiquaria" oraz w periodyku Polskiej Akademii Nauk "Dagerotyp" zamieszczał artykuły i recenzje o tematyce historyczno-fotograficznej. Współorganizował wystawy tematyczne o XIX-wiecznej fotografii podróżniczej pt. Auf-Nahmen, w Gut Sandbeck, Hagen i Vechcie. 

W 2005 roku wydał książkę pt. Japonia na starej fotografii. Współorganizował wystawy w Polsce (Wrocław, Książ, Lublin, Zielona Góra), na których prezentował japońską fotografię XIX-wieczną ze swoich zbiorów. W 2008 roku pokazał ponad sto XIX-wiecznych zdjęć z obszarów Azji na wystawie pt. Podróż na Wschód w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku. We wrześniu 2008 roku ukazała się druga książka jego autorstwa pt. Gezeichnete Aufnahmen. Jest także członkiem Bremeńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Wraz z tym klubem organizował i uczestniczył jednocześnie w wystawach zbiorowych fotografii amatorskiej. Na wystawach w Jastrzębiu Zdrój i Wrocławiu pokazał kilkadziesiąt aktów sławnego fotografa emigracyjnego Walerego. W 2014 roku wydał kolejną książkę - album pt. Hermann Krone i inni. Wrocław na fotografii 1840-1900. W 2018 roku, wraz z Dorotheą Minkels wydał książkę Alexander von Minutoli der Gründer des 1 Kunstgewerbemuseums der Welt, w której zajął się aspektem fotograficznym dawnych zbiorów Minutolego.

Obecnie zajmuje się odtwarzaniem historii fotografii we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. 

 


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA