Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
29.11.2019 - Koncert Tomasza Żymły oraz LutosAir Quintet

PROGRAM KONCERTU:
Dawid Pajdzik – Dr JanKeys
Nikolet Burzyńska – Wieniec dębowy
Nikola Kołodziejczyk – Ranwers na klarnet basowy i kwintet dęty drewniany
Jean Francaix – Sixtuor
 
WYKONAWCY:
Tomasz Żymła – klarnet basowy

LutosAir Quintet:
Jan Krzeszowiec – flet
Karolina Stalmachowska – obój
Maciej Dobosz – klarnet
Alicja Kieruzalska – fagot
Mateusz Feliński – waltornia
 
Tomasz Żymła - klarnecista (specjalność klarnet basowy), związany z Akademią Muzyczną w Katowicach. Jest absolwentem studiów doktoranckich oraz prowadzi zajęcia gry na klarnecie, kameralistyki, studiów orkiestrowych i wykonawstwa muzyki współczesnej. Pedagog na kursach interpretacji na instrumentach dętych w Jastrzębiu Zdroju oraz Dusznikach Zdroju.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie klarnetu prof. Arkadiusza Adamskiego (dyplom mgr z wyróżnieniem) oraz Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie klarnetu basowego Erika van Deurena (dyplom Master of Music). Zdobywca nagród na konkursach: I miejsce na IV Nederlands Klarinet Concours w Zwolle (Holandia), III miejsce (I i II nie przyznano) na XIII Concorso Internationale per Clarinetto "Città di Carlino” (Włochy), I nagroda oraz nagroda specjalna podczas IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego w Szczecinie.
Tomasz Żymła współpracował z następującymi orkiestrami: Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Asko/Schönberg Ensemble, Brussels Philharmonic, Residentie Orkest, Nederlands Symfonieorkest, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO.
Podczas sezonu artystycznego 2012/2013 odbył roczny staż na stanowisku klarnecisty basowego w haskiej filharmonii Residentie Orkest, natomiast w 2016  roku został zaproszony na okres próbny na stanowisku solo klarnecisty basowego w Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. W 2010 roku wystąpił jako solista z György Ligeti Academy wykonując Koncert na klarnet basowy i orkiestrę wArd R.Nachsona w Muziekgebouw w Amsterdamie. W roku 2014 wziął udział w produkcji Dutch National Opera Kopernikus Claude’a Vivier’a. W 2015 roku wykonał Echange I.Xenakisa na klarnet basowy  i zespół instrumentów z udziałem Orkiestry Muzyki Nowej a w 2016 dokonał polskiego prawykonania There J.Amadora na klarnet basowy solo podczas Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich. 

LutosAir Quintet 
Założony w 2013 roku, w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego LutosAir Quintet jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W jego skład wchodzą soliści NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz NOSPR: Jan Krzeszowiec, Karolina Stalmachowska, Maciej Dobosz, Alicja Kieruzalska i Mateusz Feliński.  

Obecnie LutosAir Quintet jest jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W swoim dorobku ma występy na najważniejszych polskich festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, La Folle Journée czy HMG Festival, a także koncerty w Anglii, Niemczech, Egipcie i Danii. 
Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego zespołem w składzie: Wayne Shorter, John Patitucci, Brian Blade i Danilo Pérez wystąpił podczas Jazztopadu i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – specjalnie na tę okazję napisany przez artystę utwór. Zespół współpracował ze wspaniałymi polskimi muzykami – Piotrem Sałajczykiem, Rafałem Łucem, Tomaszem Żymłą i zespołem Lutosławski Quartet. LutosAir Quintet ma w swoim repertuarze m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Mikołaja Majkusiaka, Nikolet Burzyńskiej, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna.
LutosAir Quintet ma w swoim dorobku trzy albumy. W 2017 roku ukazała się płyta Canto for Winds (NFM, CD Accord) z najpiękniejszymi kwintetami dętymi z ostatnich czasów, w 2018 roku wydano Witold Lutosławski. Opera omnia – piosenki dla dzieci, siódmą część wydawanego przez NFM cyklu prezentującego dzieła wszystkie patrona instytucji (NFM, CD Accord) - album został nagrany wraz z Chórem Chłopięcym NFM, Lutosławski Quartet oraz instrumentalistami NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Zespół wziął również udział w nagraniu monograficznego albumu Pawła Hendricha, wydanego przez DUX.
Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Jan KRZESZOWIEC - flet
Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fletowych. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Prowadzi aktywną działalność artystyczną - współpracuje z wieloma zespołami m.in. Trio Aristos, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Kameralna miasta Tychy AUKSO. Obecnie wykłada w macierzystej uczelni. Od 2001 roku pełni funkcję flecisty-solisty w NFM Filharmonii Wrocławskiej. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Flecistów Polskich. 

Karolina STALMACHOWSKA - obój
Pierwsza oboistka Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Z zespołem tym wzięła udział w ponad 500 koncertach symfonicznych, dokonała szeregu nagrań płytowych. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki, do dziś związana jest z macierzystą uczelnią. W roli solisty występowała kilkukrotnie z NOSPR, jak również na festiwalu Ostrava Days 2017 oraz na festiwalu La Folle Journee w Nantes z Sinfonią Varsovią, z którą ściśle współpracowała w latach 2008-2012 jako pierwszy oboista. Regularnie współpracuje z Orkiestrą Miasta Tychy AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, Kwartetem Śląskim. Udziela się artystycznie w wielu zespołach orkiestrowych i kameralnych w kraju. 

Maciej DOBOSZ – klarnet
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jana Tatarczyka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Guy Dangaina oraz Peter-Marc Dijcks`a. Jest laureatem konkursów na szczeblu ogólnopolskim. Jako muzyk orkiestrowy nawiązał współpracę z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Orkiestra Kameralna „Wratislavia”, czy Morphing Chamber Orchestra z Wiednia. Od 2006 roku pracuje jako klarnecista - solista w NFM Filharmonii Wrocławskiej. 

Alicja KIERUZALSKA – fagot
Urodzona w Toronto. Absolwentka Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart w klasie prof. Marca Engelhardta oraz UMFC w Warszawie u prof. Bogumiła Gadawskiego. W 2011 roku z wyróżnieniem ukończyła również studia podyplomowe w  Stuttgarcie. Była stypendystką Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, DAAD oraz Musikstiftung Landesbank Karlsruhe. Była także stypendystką fundacji muzyki kameralnej Villa Musica (Niemcy). Współpracowała m.in. z Operą w Hamburgu i Stuttgarcie, Kammerorchester Heilbronn, Sinfoniettą Cracovią, wieloma polskimi i niemieckimi orkiestrami kameralnymi. W latach 2006-2009 była muzykiem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 2009-2011 pierwszą fagocistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W 2014 koncertowała jako solo-fagocistka w Royal Philharmonic Orchestra w Londynie. Od 2010 roku jest solistką w grupie fagotów NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Mateusz FELIŃSKI - waltornia
Urodzony w 1977 roku w Kożuchowie. Edukacje muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Szkole Muzycznej w Nowej Soli u Janusza Gabryelskiego. W 1991 roku wygrał Konkurs Młodego Muzyka W Szczecinku. Jest Absolwentem Poznańskiego Liceum Muzycznego „Szkoły Talentów”.  W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie Wiesława Grochowskiego. Od 1998 roku jest pierwszym waltornistą NFM Filharmonii Wrocławskiej. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju, współtworzy NFM Ensemble. Chętnie bierze udział w projektach muzyki rozrywkowej.


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA