Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Retrospekcje plus" - twórczość Mirosława Żurawskiego

 
 
Wystawa czynna: 22.02.2019 - 07.04.2019
Kurator wystawy: Edward Hałajko
Wernisaż: fotorelacja >>

Mirosław Żurawski, mieszkaniec Głuchołaz. Dyplom Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1985 roku. Wcześniej absolwent Liceum Plastycznego w Nałęczowie. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki 1986/1987. W latach 1989-2010 kierownik Ogniska Plastycznego w Głuchołazach. Od 1990 roku jest członkiem Związku Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego i Nyskiej Grupy Artystycznej. Uczestniczył wielokrotnie w Salonach Jesiennych w Opolu i we wszystkich 28 Salonach NGA w Nysie. Z ramienia ZPAP uczestniczył w plenerach interdyscyplinarnych o randze międzynarodowej. Wziął udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych w tym pokonkursowych. Zrealizował 19 wystaw indywidualnych. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw i konkursów uczniów Ognisk Artystycznych i Szkół Plastycznych, a także wernisaży artystów profesjonalnych i amatorów. Odznaczony w 2000 roku odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Działacz Kultury”. Współtwórca działającej od 2012 roku Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Nysie a od 2014 roku Liceum Plastycznego w Nysie. Obecnie dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie.

Na wystawę składają się prace artysty jakie powstały na przestrzeni ostatnich lat, i których tematy mocno poruszyły jego wrażliwość. Żurawski wydaje się być nieobojętnym zarówno na historyczne i bieżące wydarzenia związane z Polską, ale też zmiany społeczne jakie obserwujemy w obecnym świecie. Jego credo wydaje się brzmieć: „być wrażliwym na piękno, dobro, prawdę o człowieku i otaczającym go świecie. Dać wyraz temu według najlepszych prawideł sztuki, by to co ważne, wartościowe znalazło miejsce w percepcji odbiorcy. Mogło być dla artysty możliwością publicznego wyznania i zakomunikowania najbardziej pryncypialnych spraw językiem plastycznym”.

Wśród prac pojawia się postać wielkiego Polaka papieża Jana Pawła II, którego postawa i encykliki wywarły wielki wpływ na artystę. Wizerunek Wojtyły jest symbolicznym przekazywaniem uniwersalnych wartości z jakimi on sam się utożsamia. 
W tematach jego prac wykonywanych różnymi technikami malarskimi można odnaleźć linię od sacrum do profanum, przy czym możemy sobie zadać wspólnie z artystą pytanie: czy akt to jest profanum?

Twórca wyznaje: „nauka, religia, sztuka, to dla mnie dziedziny ludzkiej kultury, obszar realizowania głębszego sensu życia, pod warunkiem, że się wzajemnie inspirują i przenikają. Dążę by te obszary w mojej twórczości były obecne we wzajemnej implikacji, przybierały postać definiowania świata, były narzędziem poznawania wielowymiarowej rzeczywistości, wyrazem jej przeżycia kontemplacji i analizy. Stąd akt twórczy jest dla mnie procesem złożonym. Jest „wchodzeniem” w strefę szeroko pojętą, często o wymiarze metafizycznym dla której szukam znaku odniesienia, głębszego sensu, wyrazu i formy”. I trudno nie zgodzić się z takim podejściem do sztuki, której wymiar powinien poruszać nie tylko sferę estetyki, ale także przekazu głębszego, zaangażowanego, mimo że może się to spotkać z różnymi - nie zawsze przychylnymi - ocenami.

Edward Hałajko - kurator wystawy

 
 "Sztuka to specyficzna postać wcielenia słowa. Artysta może poprzez język sztuki świadczyć o Słowie, o ile potrafi transponować jego jakość. Ma on przywilej emanacji poprzez sztukę różnych jakości na wymiar duchowy innych ludzi. Jest mu jednak niezbędna odpowiednia formacja aksjologiczna."

Mirosław Żurawski

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Zapraszamy do Kamieńca

Najnowsza ciekawostka archeologiczna!
 

Znaczek Turystyczny - już dostępny!
 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA