Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Isshoni Art: Polska + Japonia" - wspólna wystawa artystów z Japonii i Polski 

Wystawa czynna: 05.10.2019 - 05.01.2020
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Tomczyk-Kubiszyn, Edward Hałajko, Adriana Zalewska-Wąsowicz
Wernisaż: 11.10.2019, godz. 18.00


Dzięki wydarzeniu o nazwie ”Isshoni Art”, w wyjątkowy sposób dotykamy sztuki współczesnej. A może to ona dotyka nas … Dotyka delikatnie, pastelowo, muska subtelnymi pociągnięciami pędzla, by zaraz potem uderzyć kontrastami, opleść wijącą się wstęgą barw, ugodzić kanciastą strukturą kształtów.
Wystawa jest wydarzeniem nietuzinkowym – japońskie „isshoni”, znaczy: „razem”, „wspólnie”. Jest ona bowiem wynikiem wspólnych działań artystycznych malarzy polskich i japońskich. Przyjechali do Nysy z różnych zakątków Polski, Europy i świata -  Kraków, Warszawa, Francja, Japonia, Meksyk. Dziesięciu artystów o bardzo różnych osobowościach, tworzących w różnorodnych konwencjach – realistycznych i abstrakcyjnych, artystów dojrzałych, z dorobkiem, i całkiem młodych, dopiero rozpoczynających karierę w świecie sztuki. Jest to wystawa, na której egzotyka i regionalizm miesza się i łączy ze współczesnością i kosmopolityzmem.
Część wystawy jest pokłosiem wspólnego pleneru malarskiego, zrealizowanego w dniach 5-11 października 2019 r. Pozostała jej część zawiera wyłącznie obrazy artystów japońskich (także tych, którzy nie mogli uczestniczyć w plenerze), reprezentujące dotychczasowy ich dorobek twórczy.
 
Współczesne malarstwo jest zjawiskiem niezwykle różnorodnym. Pobudza wrażliwość estetyczną – drażni lub pieści zmysł wzroku, ale pobudza również umysł, oddziałuje na nasz intelekt, skłania do refleksji. Każdy z pokazanych na wystawie obrazów niesie ze sobą jakieś wartościowe przesłanie, będące owocem głębokich przemyśleń autora nad kondycją współczesnego człowieka, wynikiem niepokoju o jego przyszłość, efektem zachwytu nad pięknem świata. Obrazy te ilustrują również obserwacje dotyczące roli, jaką w obecnej rzeczywistości pełni artysta i jego sztuka... Możemy czerpać z tych obrazów inspirację, otuchę, dzięki nim kształtować własne poglądy, zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu, by objąć myślą obszar życia wykraczający poza miejsce naszej pracy, dom, rodzinę, obszar sięgający daleko poza horyzont, daleko poza wszystko, co uchwytne dla ludzkiego wzroku.
Wykorzystajmy tę sposobność – nie każdy może być artystą, nie każdy powołany jest do tworzenia sztuki i wywierania za jej pomocą wpływu na otaczającą go rzeczywistość (choćby tylko rzeczywistość wewnętrzną). Dajmy się wciągnąć w meandry świata sztuki, dajmy się uwieść jej niepokojącemu pięknu, jej drażniącym wzrok i umysł zabiegom, dajmy się przyciągnąć jej dwubiegunowemu magnetyzmowi. Przeżyjmy wspólnie z artystami – przez chwilę – niepokoje, rozterki, radości, zachwyt, pewność i niepewność.
 Adriana Zalewska-Wąsowicz
 

Na obie wystawy złożą się prace następujących artystów:
 
Hideo CHITA
Akio HANAFUJI
Chieko ICHINOSE
Noriko ITO
Masayuki KAI
Tomoko KAZAMA-OBER
Mizue TAKAGI
Masumi TSUJII
 
Zuzanna BISIKIEWICZ
Monika KAMIŃSKA
Joanna MONASTERSKA
Elżbieta TOMCZYK-KUBISZYN

 
Wystawie przyznano statusu wydarzenia towarzyszącego
obchodom 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską
a także przyznano
Honorowy Patronat Ambasady Japonii w Polsce 

 
 
 
 Aktualności

Eksponat miesiąca - Anton Maria Piola "Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem" (XVII/XVIII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA