Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Dance" - malarstwo Moniki Kamińskiej

 

Wystawa czynna: 23.02.2020 - 31.07.2020
Kurator wystawy: Adriana Zalewska-Wąsowicz
Wernisaż : fotorelacja >>


„Dance”, czyli taniec – to tytuł kolejnej fascynującej wystawy, w której Monika Kamińska intryguje widza zagadkowymi, niedopowiedzianymi, tajemniczymi skrawkami artystycznych wizji.
I nie chodzi tu tylko o dosłowne pokazanie człowieka w tanecznych pląsach, „opowiedzenie” tańca przez obraz - konotacje są o wiele głębsze.
Czym jest – lub czym może być – taniec? A obraz? Taniec to ruch, podczas gdy płótno jest czymś stabilnym. Taniec jest ulotny, trwa i znika – obraz pozostaje na długo. Taniec może zaistnieć bez udziału wzroku, obraz nie. Do tańca tak naprawdę nie potrzeba niczego – ani odpowiedniego obuwia, ani stroju, wystarczy samo ciało – do powstania obrazu potrzeba materii, czegoś poza ciałem. A jednak - tak odległe od siebie dziedziny sztuki w pracach Artystki zdają się być bliskimi krewnymi. Patrząc na jej obrazy zaczynamy zdawać sobie sprawę, że obie formy sztuki dotykają zarówno ciała, jak i duszy – uzdrawiając, czyniąc szczęśliwym. Zarówno taniec, jak i obraz wyrażają i wywołują emocje – czasem delikatne, subtelne, ledwo zauważalne, a czasem bardzo gwałtowne. I taniec, i obraz potrafią być zupełnie niewinne lub przeciwnie - gorszące. W tańcu można więcej, niż bez niego - nieprzyzwoity w innych okolicznościach dotyk, w tańcu bywa usprawiedliwiony. W tańcu kobieta może bezkarnie i bez obietnic spojrzeć obcemu mężczyźnie prosto w oczy. W tańcu można zapomnieć o codzienności, o regułach, o ograniczeniach … Podobnie jest z malarstwem – Artysta może sobie pozwolić na powiedzenie poprzez dzieło sztuki dużo więcej niż słowem czy gestem – dzięki odpowiednio dobranym środkom plastycznym może przekazać więcej trudnej prawdy wobec widza lub odsłonić więcej własnego wnętrza …
Zapraszamy na wystawę, która podziała jak najlepsza, taneczna terapia i uwolni drzemiące w nas endorfiny!

Adriana Zalewska-Wąsowicz - kurator wystawy


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

"Duńczycy, Węgrzy i inni w twierdzy"

PROMEREOR dla Muzeum Powiatowego w Nysie
 

"Ocalone pamiątki, zachowana pamięć"!

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA