Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Legion Węgierski" w Nysie

Foto
Przy okazji wystawy "Węgierska dusza i wyobraźnia" – rzeźby Lajosa Győrfi, Artysta przygotował projekt reliefu upamiętniającego sformowanie "Legionu Węgierskiego" pod dowództwem gen. György Klapka w Nysie, z propozycją, aby w przyszłości stosowny odlew z brązu pojawił się w przestrzeni miasta.

Generał György Klapka na czele „Legionu Węgierskiego” w Nysie w 1866 roku

Interesującym epizodem wojny prusko-austriackiej z 1866 roku jest utworzenie w Nysie „Legionu Węgierskiego“. Było to możliwe dzięki staraniom i konsolidacji węgierskich patriotów, którzy po upadku powstania i walki o wolność 1848-1849 roku znaleźli się na emigracji i byli skupieni wokół Lajosa Kossutha, przywódcy tegoż powstania. Z ich inicjatywy i po rozmowach rządów Francji i Królestwa Prus, zaistniała możliwość utworzenia węgierskiej formacji wojskowej. Organizacją legionu zajął się premier Prus Otto von Bismarck i Węgierski Komitet Narodowy. W tym czasie ustalono, iż ochotnicy ze schwytanych austriackich pułków, w których większość stanowili Węgrzy zostaną skierowani do Nysy. Ostatecznie do Legionu, według różnych źródeł, wstąpiło od 1600 do 2000 żołnierzy, zwerbowanych zarówno spośród patriotów przebywających na emigracji po powstaniu, jak i jeńców węgierskich z armii cesarskiej. Na czele Legionu stanął generał György Klapka jako głównodowodzący.

György Klapka ur. 7 kwietnia 1820 r. w Temeszwarze, zm. 17 maja 1892 r. w Budapeszcie. Generał węgierski, jeden z dowódców w czasie powstania i walki o wolność Węgier (1848–1849), tymczasowo kierował Sztabem Generalnym. W kolejnej fazie w czasie kampanii wiosennej uczestniczył w bitwie pod Nagysalló, odgrywając wiodącą rolę w tym zwycięstwie, podobnie jak w twierdzy Komárom (26 kwietnia). W drugiej połowie maja został wyznaczony do opracowania zjednoczonego planu operacji wszystkich armii węgierskich. W wyniku rozpoczęcia rosyjskiej interwencji w dniu 15 czerwca 1849 r. plan operacyjny opracowany przez Klapkę nie został zrealizowany. Podczas drugiej bitwy pod Komárom (2 lipca), Klapka dowodził lewym skrzydłem armii węgierskiej. W kolejnej fazie walcząc z przeważającymi siłami austriacko-rosyjskimi zasłynął jako bohaterski obrońca twierdzy.
Po kapitulacji i upadku powstania, opuścił Węgry i przebywał na emigracji we Francji, Szwajcarii i we Włoszech. Podczas drugiej włoskiej wojny o niepodległość (1859) był zaangażowany w formowanie "Legionu Węgierskiego" we Włoszech. Poparł polskie Powstanie Styczniowe (1863–1864) przeciwko Rosji. 8 marca 1864 r. Józef Ordęga podpisał w imieniu Polskiego Rządu Narodowego tajny traktat zaczepno-odporny z Węgierskim Komitetem Narodowym, reprezentowanym przez generała Klapkę, a 8 kwietnia zatwierdził tę umowę Romuald Traugutt.
Po powołaniu w 1867 roku monarchii austro-węgierskiej został amnestionowany i powrócił na Węgry, a następnie został wybrany do węgierskiego parlamentu, gdzie należał do partii Ferenca Deáka. W 1877 r. próbował przekonać Węgry do rozpoczęcia wojny z Rosją. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1877–1878) został doradcą wojskowym armii osmańskiej.

Oprac. Edward Hałajko

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat wojny prusko-austriackiej 1866 roku >>Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA