Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Nysa na zdjęciach lotniczych 1927-2006"

 

Wystawa czynna: 06.05.2020 - 07.06.2020
Kurator wystawy: Maciej Krzysik

Zamiast wernisażu, w ramach "Cyklu wykładów otwartych", przewidziano cykl mini wykładów, które będą udostępniane na muzealnej stronie FB
https://www.facebook.com/muzeumwnysie/

W wyniku II wojny światowej Nysa straciła blisko 80% swojej historycznej zabudowy, a do lat 60. XX wieku była kopalnią cegły, skąd wywożono ogromne jej ilości, niszcząc jednocześnie często dobrze zachowane historyczne budynki. Na wystawie zobaczymy historię miasta z innej perspektywy – przekrój zdjęć lotniczych od lat 20. do czasów obecnych pokazuje przedwojenny rozwój miasta, zniszczenia wojenne, odbudowę i dalszy rozwój. Miłośnicy Nysy z pewnością dostrzegą na zdjęciach charakterystyczne budynki, których dzisiaj już nie ma: dzielnica Friedrichstadt ze Szkołą Wojenną, koszarami i układem gęstej zabudowy ulic Ujejskiego i Kościuszki, Rynek z Domem Wagi oraz historyczną zabudową, a także XV- i XVI-wieczne kamienice przy ul. Biskupa Jarosława. Część zdjęć została wykonana przez lotnictwo wojskowe Republiki Południowej Afryki – piloci 60. Dywizjonu Rozpoznawczego operującego z Włoch pojawiali się nad Nysą w 1944 i 1945 roku w celu przygotowania rozpoznania celów dla bombardowań strategicznych prowadzonych przez amerykańską 15. Armię Lotniczą. Te unikatowe zdjęcia wykonane w ostatnich miesiącach przed zdobyciem Nysy przez Armię Czerwoną pokazują miasto szykujące się do obrony – w kilku miejscach można dostrzec m.in. rowy przeciwlotnicze.
Z kolei zdjęcia powojenne pokazują nie tylko ogrom zniszczeń, ale też skalę wyburzeń historycznej zabudowy miejskiej oraz odbudowę miasta, jakie znamy obecnie.

Maciej Krzysik


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Zapraszamy do Kamieńca

Najnowsza ciekawostka archeologiczna!
 

Znaczek Turystyczny - już dostępny!
 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA