Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
"Nysa na zdjęciach lotniczych 1927-2006"

 

Wystawa czynna: 06.05.2020 - 07.06.2020
Kurator wystawy: Maciej Krzysik

Zamiast wernisażu, w ramach "Cyklu wykładów otwartych", przewidziano cykl mini wykładów, które będą udostępniane na muzealnej stronie FB
https://www.facebook.com/muzeumwnysie/

W wyniku II wojny światowej Nysa straciła blisko 80% swojej historycznej zabudowy, a do lat 60. XX wieku była kopalnią cegły, skąd wywożono ogromne jej ilości, niszcząc jednocześnie często dobrze zachowane historyczne budynki. Na wystawie zobaczymy historię miasta z innej perspektywy – przekrój zdjęć lotniczych od lat 20. do czasów obecnych pokazuje przedwojenny rozwój miasta, zniszczenia wojenne, odbudowę i dalszy rozwój. Miłośnicy Nysy z pewnością dostrzegą na zdjęciach charakterystyczne budynki, których dzisiaj już nie ma: dzielnica Friedrichstadt ze Szkołą Wojenną, koszarami i układem gęstej zabudowy ulic Ujejskiego i Kościuszki, Rynek z Domem Wagi oraz historyczną zabudową, a także XV- i XVI-wieczne kamienice przy ul. Biskupa Jarosława. Część zdjęć została wykonana przez lotnictwo wojskowe Republiki Południowej Afryki – piloci 60. Dywizjonu Rozpoznawczego operującego z Włoch pojawiali się nad Nysą w 1944 i 1945 roku w celu przygotowania rozpoznania celów dla bombardowań strategicznych prowadzonych przez amerykańską 15. Armię Lotniczą. Te unikatowe zdjęcia wykonane w ostatnich miesiącach przed zdobyciem Nysy przez Armię Czerwoną pokazują miasto szykujące się do obrony – w kilku miejscach można dostrzec m.in. rowy przeciwlotnicze.
Z kolei zdjęcia powojenne pokazują nie tylko ogrom zniszczeń, ale też skalę wyburzeń historycznej zabudowy miejskiej oraz odbudowę miasta, jakie znamy obecnie.

Maciej Krzysik


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

"Duńczycy, Węgrzy i inni w twierdzy"

PROMEREOR dla Muzeum Powiatowego w Nysie
 

"Ocalone pamiątki, zachowana pamięć"!

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA