Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie

"Nysa na zdjęciach lotniczych 1927-2006"

Wystawa czynna: 06.05.2020 - 07.06.2020
Kurator wystawy: Maciej Krzysik

Zamiast wernisażu, w ramach "Cyklu wykładów otwartych", zrealizowano cykl mini wykładów, które zostały udostępniane na muzealnej stronie FB:

Odcinek 1 
Odcinek 2 
Odcinek 3 
Odcinek 4 
Odcinek 5 
Odcinek 6 
Odcinek 7 
Odcinek 8
Odcinek 9


W wyniku II wojny światowej Nysa straciła blisko 80% swojej historycznej zabudowy, a do lat 60. XX wieku była kopalnią cegły, skąd wywożono ogromne jej ilości, niszcząc jednocześnie często dobrze zachowane historyczne budynki. Na wystawie zobaczymy historię miasta z innej perspektywy – przekrój zdjęć lotniczych od lat 20. do czasów obecnych pokazuje przedwojenny rozwój miasta, zniszczenia wojenne, odbudowę i dalszy rozwój. Miłośnicy Nysy z pewnością dostrzegą na zdjęciach charakterystyczne budynki, których dzisiaj już nie ma: dzielnica Friedrichstadt ze Szkołą Wojenną, koszarami i układem gęstej zabudowy ulic Ujejskiego i Kościuszki, Rynek z Domem Wagi oraz historyczną zabudową, a także XV- i XVI-wieczne kamienice przy ul. Biskupa Jarosława. Część zdjęć została wykonana przez lotnictwo wojskowe Republiki Południowej Afryki – piloci 60. Dywizjonu Rozpoznawczego operującego z Włoch pojawiali się nad Nysą w 1944 i 1945 roku w celu przygotowania rozpoznania celów dla bombardowań strategicznych prowadzonych przez amerykańską 15. Armię Lotniczą. Te unikatowe zdjęcia wykonane w ostatnich miesiącach przed zdobyciem Nysy przez Armię Czerwoną pokazują miasto szykujące się do obrony – w kilku miejscach można dostrzec m.in. rowy przeciwlotnicze.
Z kolei zdjęcia powojenne pokazują nie tylko ogrom zniszczeń, ale też skalę wyburzeń historycznej zabudowy miejskiej oraz odbudowę miasta, jakie znamy obecnie.
Maciej Krzysik