Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Malarstwo włoskie

W zbiorach Muzeum w Nysie znajduje się niezwykle cenna kolekcja malarstwa europejskiego z okresu od XV do XIX wieku. Obejmuje ona dzieła mistrzów włoskich, holenderskich, flamandzkich, niemieckich oraz śląskich. Obrazy autorstwa wielu z nich znajdują się w największych kolekcjach świata, między innymi w Luwrze w Paryżu, w Ermitażu w St. Petersburgu, w Pałacu Dożów w Wenecji, w Prado w Madrycie, w Muzeum Filangieri w Neapolu oraz w Muzeum J. Paula Getty w Los Angeles.

Jednym z reprezentantów malarstwa włoskiego jest między innymi Innocenzo Francucci da Imola (ok. 1494–ok. 1550), pochodzący z Bolonii. Artysta ten w swoim malarstwie starał się naśladować Rafaela, jego mistrzami byli Mariotto Albertinelli z Florencji oraz Francesco Francia. Na naszej ekspozycji znajduje się obraz jego autorstwa pt. „Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcielem”. Kolejnymi przedstawicielami malarstwa włoskiego są Francesco Raibollini zwany Francia (1430-1518), autor „Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem” oraz Girolamo Sicciolante da Sermoneta (1521–ok. 1580). Ten ostatni to artysta tworzący w duchu manieryzmu, pochodzący z Bolonii, tam też znajduje się dzieło „Madonna w otoczeniu sześciu świętych” wykonane dla kościoła San Martino Maggiore. Działał jednak przede wszystkim w Rzymie, tu wykonał między innymi scenę „Ukrzyżowania” znajdującą się obecnie w kościele San Giovanni na Lateranie. W Muzeum w Nysie znajduje się obraz „Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem”. Godnym uwagi jest także obraz zatytułowany „Święta Rodzina” Carla Portellego (1510-1574), o którym więcej można przeczytać na stronie muzeum.

Następnym wielkim twórcą, którego obraz „Ukrzyżowanie” znajduje się w na ekspozycji, jest Francesco Bassano (1549-1592), syn znanego artysty włoskiego Jacopa Bassano. To malarz działający w okresie manieryzmu. Tematyka jego obrazów oscyluje przede wszystkim wokół tematów biblijnych, mitologicznych oraz historycznych, a także nokturnów. Jego dzieła znajdują się w kolekcji Luwru w Paryżu, w Ermitażu w St. Petersburgu, w Pałacu Dożów w Wenecji oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie i Poznaniu oraz w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu.

Ewelina Kwiatkowska 


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA