Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
03.04.2013 - 19.05.2013 - "Szlachetna sztuka garncarstwa. Fenomen ceramiki bolesławieckiej"

Wystawa czynna od 3 kwietnia do 19 maja 2013 r.
Wydarzenie muzealne związane z wystawą - fotorelacja
W nawiązaniu do tematyki odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja

Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł znanych człowiekowi. Pierwsze gliniane naczynia wyrabiano już w epoce neolitu. Od XIV wieku w miastach na terenie Śląska garncarze tworzyli cechy rzemieślnicze. Bardzo często w swym godle pieczętnym przedstawiali Adama i Ewę – pierwszych ludzi uczynionych z gliny przez Stwórcę. Takiej pieczęci używali także garncarze nyscy co najmniej od połowy XVII wieku. Z 1705 roku pochodzi podobne przedstawienie garncarzy bolesławieckich, gdzie między postaciami Adama i Ewy widnieje wazon ustawiony na kole garncarskim. Sztuka garncarstwa była w owym czasie powszechna, ale to właśnie Bolesławiec ze względu na występujące w okolicach miasta specyficzne pokłady gliny stał się najbardziej znanym na Śląsku ośrodkiem tej profesji i takim pozostał do dnia dzisiejszego.

Od kilkuset lat znane są w świecie kamionkowe naczynia bolesławieckie, od niemieckiej nazwy miasta (Bunzlau), na Śląsku zwane bunclokami. Kamionka to wysokiej jakości gliniany wyrób, który dzięki wysokiej temperaturze wypału gliny powleczonej warstwą szkliwa jest nieprzesiąkliwy dla wody. Stąd bierze się praktyczne zastosowanie takich naczyń.

Uroda tych przedmiotów często bogato zdobionych, jest przyczyną, iż od wieków są one pożądanym obiektem kolekcjonerskim. Także i Muzeum w Nysie może pochwalić się posiadaniem kolekcji naczyń z Bolesławca.

Naczynia kamionkowe zaczęto wytwarzać w Europie w XIV wieku na terenie Niemiec. Najpierw w ośrodkach na terenie Nadrenii, potem także Hesji, Turyngii i Saksonii, a od około 1600 roku w Bolesławcu na Śląsku. Początki garncarstwa nowożytnego w Europie, do dnia dzisiejszego nie zostały jeszcze dogłębnie zbadane. Duże znaczenie dla poszerzenia naszej wiedzy na ten temat mają odkrycia archeologiczne dokonane w ciągu ostatnich lat na terenie Bolesławca. Nadal jednak nie zawsze można jednoznacznie określić miejsce powstania zdobnej ceramiki znajdującej się w wielu kolekcjach, lub znajdywanej przez archeologów w bogatych ośrodkach miejskich, także w Nysie. Być może część spośród tych wyrobów, to także wytwory garncarzy z Bolesławca?

Na wystawie zobaczyć można około stu wyrobów ceramicznych z Bolesławca. Duża część spośród nich to najstarsze XVII-wieczne naczynia pochodzące z badań archeologicznych. Pozostałe to naczynia z XVIII i XIX wieku, w tym wyroby ze zbiorów Muzeum w Nysie.

Mariusz Krawczyk - kurator wystawy


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA