Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
25.05.2013 - 31.07.2013 - "Między brzegami" - jubileuszowa wystawa rzeźby i malarstwa Stanisława Kilareckiego
Wernisaż - galeria zdjęć
Wystawa czynna od 25 maja do 31 lipca 2013 r.

Stanisław Kilarecki, absolwent krakowskiej Akademii Sztuki, od 30 lat związany z Nysą. Tu od 1983 roku przez siedemnaście kolejnych lat godził pracę nauczyciela i artysty. Od 22 lat jest członkiem Nyskiej Grupy Artystycznej.

Twórczość artystyczna Stanisława Kilareckiego stanowi imponujący dorobek, którego źródeł fascynacji szukał, i nadal jest im wierny, w urodzie klasycznego piękna. Jego świątynią sztuki jest kontemplacja harmonii greckiego archetypu doskonałości formy, proporcji, warsztatu, wzbogacone o autorskie intelektualno-estetyczne wyzwania. Nie jest to jednak bezrefleksyjne sięganie do korzeni ikon piękna, lecz z włączeniem zmysłu historyka, który szuka związków przyczynowo-skutkowych, powołuje do życia formy bliskie duchowemu wymiarowi ludzkiego życia, człowieczego losu, bolesnego zagubienia w cywilizacji, samotności. Rezerwuarem, z którego czerpie Stanisław Kilarecki, jest także kondycja człowieka, jej emocjonalny wymiar, coraz bardziej względnie trwałe wartości i hierarchie, które wyraża w bryle formą zranionego, okaleczonego piękna. Analiza kompozycyjna prac Stanisława Kilareckiego kieruje nas także w stronę mitów i człowieka religijnego, pozwalając ocenić, jak bardzo mity kształtują nasze człowieczeństwo, ingerują w nasz świat wartości, emocji, poszukiwań prawd odwiecznych i absolutnych, a nasze myślenie symboliczne, myślenie obrazami i mitami pozwala lepiej poznać i zrozumieć człowieka. Wedle filozofa religii, Mircea Eliade – każda istota historyczna, a zatem każdy z nas, nosi w sobie pewien istotny bagaż człowieczeństwa sprzed historii, stanowiący sumę elementów historii, tradycji, religii, obrzędów i folkloru.

Sztuka od zawsze była dla artystów polem wolności i samorealizacji, miejscem wypowiedzi, wynikającej z przymusu wewnętrznego, dodatkiem do życia, poszerzającym zakres indywidualnego doświadczenia i przeżywania świata. Ta synergia jednej i drugiej rzeczywistości, podbudowanej talentem, wyobraźnią i wolą tworzenia musi dać interesujące efekty, które wraz z upływem lat i zachodzącymi nieuchronnymi zmianami, powodują efekt pogłębienia. Kameralne i wieloznaczne prace artysty, jak choćby rozdarta forma tonącego Tytanika, Arka,Wenus czy Afrodyta pozwalają widzowi na snucie wielu skojarzeń, wymuszają skupienie i głębszą refleksję, wobec której czujemy się zagubieni, bezradni. Poszukiwania twórcze artysty pozwalają na poznanie tropów, jakimi podąża jego wyobraźnia, zmierzając w wielu pracach w stronę skrajnej oszczędności środków wyrazu. Mam tu na uwadze takie prace, jak Dom Marty, Synagoga, Kapliczka czy Samotnia. Prace te zwracają uwagę swoją pozorną prostotą, jakby niedokończeniem powziętego zamiaru, mimo to ich siła oddziaływania jest szczególna. Artysta „zamyka” swoje prace w tradycyjnych dla rzeźbiarza materiałach, jak kamień, drewno, brąz, często łącząc je w sugestywne kompozycje o wieloznacznej wymowie.
Jubileuszowa, a zarazem retrospektywna wystawa twórczości Stanisława Kilareckiego, symbolicznie zamykająca jego trzydziestoletnią zawodową namiętność do bryły, ale też rysunku i malarstwa, stanowi wybór kilku cykli twórczych, a każdy z nich ma swoja historię, koloryt, ślady wydarzeń odległych i niedawnych, chęć zamknięcia i utrwalenia jedyności wizji. Wobec tego dorobku artystycznego etykiety i definicje mogą się okazać wyjątkowo zawodne, ale też – jak sądzę- chyba zbyteczne. Stanisław Kilarecki wnosi do świata sztuki swój punkt widzenia, swoją kreację i wrażliwość, swój kodeks moralny, siłę przekonań i pasję twórczą.

Małgorzata Radziewicz - kurator wystawy


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA