Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
07.05.2013 - 19.05.2013 - "Geniusze kreski od Renoira do Picassa. Wystawa ze zbiorów prywatnych Artura i Mateusza Buttlerów"Prezentacja wystawy był jednym z głównych atrakcji Nyskiej Nocy Muzeów 2013 - fotorelacja
Wystawa czynna od 7 do 20 maja 2013 r.

Wystawa kolekcji prac graficznych artystów żyjących i tworzących w Europie i na świecie w okresie II połowy XIX i w XX wieku, jest jedyną w swoim rodzaju okazją do ekskluzywnej podróży intelektualno – estetycznej. Zawarta w niemal stu dziełach graficznych ekspresja talentu, doskonałego warsztatu graficznego i wizji artystycznych pozwala nam na wnikliwe prześledzenie następujących w sztuce nowej i najnowszej doświadczeń zmiany - zmiany formy, techniki, środków wyrazu artystycznego. Wystawa o tak bogatym składzie geniuszy kreski pozwala nam na otwarcie w przestrzeni muzealnej poważnego dyskursu, którego celem jest poszukiwanie, ale i odnalezienie w jednym miejscu odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań o komunikację za pomocą obrazu, skrótu myślowego czy symboli wizualnych.

Kolekcja grafiki światowej Artura i Mateusza Buttlerów to zbiór wielobarwny, zwarty, konsekwentnie i z dużym znawstwem gromadzony od wielu lat, dający bardzo szerokie pojęcie o kondycji artystycznej wielu twórców. Prezentowany zestaw dzieł największych i wielkich mistrzów kreski wymaga orientacji, wiedzy szczegółowej, a nade wszystko umiejętności odróżnienia dzieła prawdziwego od naśladownictwa, fałszerstwa czy kopii, dzieła cennego, pięknego, rzadkiego od pospolitego i banalnego.

Zdaniem Artura Buttlera „grafika obca na polskim rynku jest rzadka i nie w pełni reprezentatywna dla głównych jej nurtów. Wynika to z długiego okresu izolacji od światowych centrów sztuki, słabości polskiego rynku sztuki, wysokiej ceny prac w stosunku do możliwości nabywczych polskich kolekcjonerów i braku jej importu”.  Wśród wielu bardziej i mniej znanych artystów, kolekcja grafiki światowej prezentowana na wystawie w przestrzeni Muzeum w Nysie daje jedyną w swoim rodzaju okazję do przyjrzenia się takim geniuszom sztuki jak Piotr August Renoir, Pablo Picasso, Henry Matisse, Juan Miro czy Leonor Fini. Dominują mistrzowie grafiki niemieckiej, jak choćby Max Lieberman, Lovis Corinth, Max Slevoght, Ludwig Meidner, Georg Grosz, Hans Bellmer, Paul Kraisel. W zbiorze jest reprezentowana grafika belgijska pracami wybitnego drzeworytnika Fransa Masereela czy Pierre’a Alechinskiego, Włochy reprezentuje Lionello Balestrieri, grafikę amerykańską – Cham Gross, a także światowej sławy dadaista i surrealista Man Ray. Na wystawie pokazane są prace Chilijczyków – Roberta Matty i Miguela Herrery, Panamczyka Tabo Torala, Holandię reprezentuje twórczość Hermana Johannesa van de Weele, sztukę szwajcarską natomiast jeden z najwybitniejszych symbolistów Arnold Böcklin. Każdy z wymienionych artystów zajmował się twórczością graficzną, uprawianą zwykle obok malarstwa, rysunku, a także innych form i gatunków wypowiedzi plastycznej. Grafika stanowiła jednak dla każdego z nich pole dające szansę i możliwość dotarcia do większej ilości odbiorców, a tym samym zaistnienia w szerszej świadomości. Malarstwo czy rzeźba tej możliwości nie dają, ale temperatura oddziaływania każdego medium kreacji artystycznej jest równie wysoka.

Rynek sztuki, jego kondycja i rozwój nie będzie istniał bez rozbudzania w społeczeństwie pasji do jej poznawania, smakowania, dającej orientację w trendach, kierunkach rozwoju, popularności. Poziom tej wiedzy zależny jest od naszej aktywności poznawczej i chęci korzystania z oferty muzeów, galerii, antykwariatów. 

Sztuka nie lubi pochopnych sądów, nadmiernie pośpiesznych ocen, potrzebuje namysłu, spokoju i poświęcenia jej czasu, by jej moc perswazyjna estetycznego oddziaływania budowała trwałe hierarchie. Ta wystawa stanowi milowy krok w stronę prawdziwego, wyjątkowego piękna sztuki jako ikony kultury, a nie kultury zdominowanej przez reklamę. 

Małgorzata Radziewicz - kurator wystawy


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA