Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Maj - Renesansowa krata portalowa (XVII w.)

Foto

Czas powstania: XVII w.
Wymiary: szerokość - 220 cm
Materiał i technika: kute żelazo

Muzeum w Nysie przechowuje w swoich zbiorach dużą ilość wyrobów dawnego kowalstwa artystycznego. Większość spośród nich stanowiło niegdyś elementy integralnie związane z nyskimi obiektami architektonicznymi, jak na przykład zamki drzwiowe, zawiasy i okucia, zdobne żelazne drzwi, wywieszki, chorągiewki zdobiące szczyty dachów kamienic, czy kraty okienne.

Jednym z ciekawszych zabytków przynależnym do tej kategorii jest krata nadświetla, zdobiąca niegdyś górną część otworu bramnego jednej z nyskich kamienic. Wykonana została w 1605 roku, co potwierdza umieszczona w części centralnej data. Jej ramę tworzy płaska sztabka w górnej części zwieńczona na kształt półkola, a w części dolnej ukształtowana w formę oślego grzbietu. Ornament kraty tworzą elementy z grubego drutu zwijanego w esownice i przeplatane, nawiązujące do motywu winorośli. Całości dopełniają elementy kwiatowe, przedstawienia ptaków - prawdopodobnie papug, liście i nawiązujące do nich kształtem antropomorficzne maski. W centralnym miejscu, ponad datą umieszczono kwiaton mocno wystający poza płaszczyznę kraty.

Szerokość kraty wynosi 220 cm, co odpowiada szerokości kamiennego portalu, którego stanowiła uzupełnienie. Portal ten zachował się do dzisiaj i stanowi obramowanie pieszego przejścia przekutego w wieży Bramy Wrocławskiej w Nysie. Pierwotnie jednak elementy te stanowiły fragment elewacji kamienicy usytuowanej przy wschodniej pierzei Rynku. Była to tak zwana kamienica „Pod Patrycjuszem”, a jej nazwa pochodziła od rzeźby nyskiego notabla, która zdobiła fasadę kamienicy na wysokości pierwszego piętra. Rzeźba ta także ocalała i można ją oglądać w Muzeum w Nysie (zaprezentowana jako obiekt miesiąca w lutym 2011 r. zdobyła tytuł zabytku roku 2011!).

Kamienicę „Pod Patrycjuszem” wzniesiono w pierwszych latach XVII w. z fundacji biskupa wrocławskiego Jana IV Sitscha. Obok budynku Starej Wagi powstałej w tym samym czasie, była to jedna z najbardziej reprezentacyjnych budowli nyskiego Rynku. Fasada była bogato zdobiona malowidłami, oraz elementami plastycznymi. W XIX wieku brama kamienicy zamieniona została na sklepową witrynę, w związku z czym zdemontowano kratę. Późnorenesansowy, kamienny portal, przy okazji remontu budynku, na początku XX wieku został przeniesiony do przejścia wieży Bramy Wrocławskiej.

Kamienica, jak większość budowli zabytkowych nyskiego śródmieścia, została spalona w marcu 1945 roku, a następnie wyburzona. Na szczęście ceramiczna rzeźba została uratowana, i wraz z opisaną tu zdobną kratą wzbogaciły zbiory Muzeum w Nysie.

oprac. Mariusz Krawczyk

    

    

    


Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA