Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
12.12.2013 - 30.03.2014 - "Porcelana tułowicka z kolekcji Ryszarda Wittke"

 

Wernisaż - galeria zdjęć
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci- fotorelacja
Wystawa czynna od 12 grudnia 2013 r.do 30 marca 2014 r.

Mamy niezwykłą okazję zaprezentować Państwu wystawę porcelany tułowickiej ze zbiorów prywatnych Pana Ryszarda Wittke. Kolekcję zapoczątkowała patera znaleziona w jego domu rodzinnym. Wyróżniała się ona niespotykaną dekoracją w postaci malowanych bladoróżowych piwonii oraz wyłaniającymi się, poprzez delikatny modelunek, twarzami dwóch kobiet. Patera była na tyle interesująca, że zapoczątkowała zbiór porcelany, który dziś liczy około 2500 sztuk.

Historia wytwórni tułowickiej sięga 1813 roku, kiedy to hrabia Carl Johann Praschma założył pierwszą fabrykę fajansu. Fabryka zmieniła swój profil w latach 50. XIX wieku, wówczas zaprzestano produkcji fajansu na rzecz porcelany. Datą przełomową dla porcelany tułowickiej był rok 1889, gdy Erhard Schlegelmilch z Suhl wydzierżawił, a następnie wykupił manufakturę porcelany. W 1894 roku rozpoczął budowę nowej fabryki, która sfinansowana została przez jego ojca – Reinholda Schlegelmilcha, posiadającego już wytwórnię porcelany w Suhl. Do roku 1916 wyroby powstałe w Suhl i Tułowiach były sygnowane tymi samymi znakami. Od 1916 roku fabryka w Tułowicach uzyskała pełną samodzielność pod nazwą Reinhold Schlegelmilch Porzelanfabrik Tillowitz.

Dla rodziny Schlegelmilchów bardzo ważna była jakość wytwarzanej porcelany, zwłaszcza że w większości była ona przeznaczona na eksport do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ameryki Południowej, Francji, Holandii i krajów Orientu. Zagraniczni odbiorcy cenili sobie szlachetną porcelanę, cechującą się klarowną i wykwintną formą, dekorowaną motywami roślinnymi, z delikatnie uszlachetnionymi złotymi rantami. Od 1910 roku do czasu wybuchu II wojny światowej wytwarzano głównie serwisy do kawy i herbaty, wazony, przybory toaletowe, tabakiery i różnego rodzaju pojemniczki. Stosownie do panującej mody produkowano stylizowane naczynia, dopasowując je do zmieniających się gustów klientów poprzez zmianę kolorystyki i dekoracji. Coraz większym zainteresowaniem cieszyły się wyroby w stylu art deco oraz porcelanowe figurki wykonane z najwyższej jakości porcelany, świadczące o nieprzeciętnych zdolnościach zatrudnianych w Tułowicach modelarzy.

Ewelina Kwiatkowska - kurator wystawy

 
Literatura:
Woźniak M. i E., Od Tillowitz do Tułowic, Tułowice 2007
Capers R. H., Capers notes on the Marks of Prussia, Illinois 1996
Gatys I. I R., Encyklopedia śląskiej porcelany, t. 1, Stróża 2010
 

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

PROMEREOR dla Muzeum Powiatowego w Nysie
 

"Ocalone pamiątki, zachowana pamięć"!

Polecamy portal VisitOpolskie.pl
 

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA