Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Dwór w Siedlcu


Powiększenie

Fotografia przedstawia dworek w pobliskim Siedlcu. Jej historia sięga końca XIII wieku, kiedy należała do księstwa nyskiego i wrocławskich biskupów. Na początku XIX wieku została im odebrana i stała się własnością państwa, a potem prywatnych właścicieli. Obecny budynek dworu powstał ok. 1800 roku dla rodziny barona von Scotti. W pierwszej połowie XIX wieku majątkiem władał ród Francken-Sierstopff, następnie dr Rudolph Friedenthal z Goświnowic koło Nysy, a od 1905 roku Ernst Carl von Friedenthal Falkenhaufen. Ostatnim przedwojennym zarządcą był Josef Zucker. W 1945 roku dobra zastały upaństwowione. Obecnie dwór własnością prywatną, a budynek jest remontowany.

Jest to budowla barokowo-klasycystyczna. Dwór zwrócony jest elewacją frontową ku wschodowi. Murowany z cegły, otynkowany. Piętrowy, częściowo podpiwniczony. Zaprojektowany na rzucie prostokąta z niewielką nowszą przybudówką od północy oraz ścianką parawanową z bramką od południa. Elewacja frontowa z narożnikami zaakcentowanymi boniowaniem oraz kanelowanymi pilastrami z kapitelami w formie festonów. Środkowa część fasady wydzielona za pomocą pary boniowanych pilastrów, nad którymi trójkątny przyczółek z owalnym okienkiem, ujętym w stiukowy feston. W szczytach elewacji bocznej znajdują się dwa niewielkie, zamknięte odcinkami łuków okienka, zdobione festonami. Dach mansardowy z naczółkami kryty dachówką.
Na niektórych sufitach pomieszczeń parteru zachowały się fragmenty dekoracji sztukatorskiej. Na piętrze mieszczą się dwie duże sale balowe w układzie amfiladowym, przykryte sufitami z dekoracja sztukatorską. Dwór po stronie zachodniej otoczony jest parkiem krajobrazowym, od południa zamkniętym stawem.

Zdjęcie pochodzi z lat 60. XX wieku i wykonał je Tadeusz Chrzanowski podczas prac nad Katalogiem Zabytków Sztuki w Polsce.
Oprac. Adrianna Zalewska -Wąsowicz