Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Pałac myśliwski w Zwierzyńcu


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Obiektem prezentowanym na archiwalnych zdjęciach jest reprezentacyjny pałac myśliwski w Zwierzyńcu ufundowany przez biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika von Neuburg (1664-1732). Pałac ten jest pierwszą na Śląsku świecką budowlą na planie elipsy.
Ta barokowa rezydencja została zbudowana w latach 1713-1714 przez Michaela Kleina. Być może on sam był autorem koncepcji, gdyż dzięki zleceniom bpa Franciszka Ludwika wypracował własny indywidualny styl, a inspirację dla zwierzynieckiego pałacu mógł stanowić opis zawarty w księdze myśliwskiej Johanna Täntzera " Die Dianen hohe und niedere Jagdtgeheimniss" z 1682, w której pojawia się okrągły budynek z czterema wejściami i podwyższoną częścią środkową. Istnieje również hipoteza, że pałac został zaprojektowany przez Krzysztofa Tauscha (1673-1731) - głównego architekta nyskiego, który mógł się wzorować na pawilonie w parku Althanów w Wiedniu.
Obiekt w Zwierzyńcu to budowla murowana, dwukondygnacyjna, przykryta dachem z osiowymi lukarnami i cylindryczną latarnią. Na piętrze (w wieżowej konstrukcji) znajduje się owalny salon, oświetlony z latarni, otoczony amfiladą pokoi, do których wejście prowadzi przez owalną klatkę schodową. Wszystkie pomieszczenia nakryte są płaskimi stropami, salon natomiast sklepieniem kopulastym z latarnią. Reprezentacyjny charakter budowli podkreślają bogate obramienia kominków znajdujących się w trzech pomieszczeniach na piętrze. Wykonanie prac sztukatorskich przypisuje się działającym wówczas na Śląsku włoskim artystom (1722 rok).

W XIX wieku wokół pałacu powstał park. Budynek już po II wojnie światowej na skutek niewłaściwego użytkowania popadł w ruinę. Obecnie jest po gruntownym remoncie i stanowi własność prywatną.
Miejscowość Zwierzyniec to przysiółek wsi Wierzbno położonej w gminie Otmuchów. Do 1 stycznia 2005 roku miejscowość w oficjalnych ewidencjach nosiła nazwę Zwierzętnik, której nie akceptowali tamtejsi mieszkańcy.
 
Oprac. Ewelina Kucia