Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Badania archeologiczne

Najświeższym odkryciem, dokonanym w czerwcu 2018 r., jest topór typu X według prof. Głoska, odsłonięty przez naszych archeologów w trakcie ratowniczych badań archeologicznych prowadzonych na ul. Piastowskiej w Nysie. Odnaleziony został w namuliskach fosy, otaczającej w średniowieczu miasto. Brak dostępu tlenu do zabytku sprawił, iż zachował się on w rewelacyjnym stanie. Jest wciąż bardzo ostry, a na jego powierzchni można dostrzec puncę, czyli znak kowala. Tego typu topory datuje się na XIV-XV wiek. Zabytek być może związany jest z husytami i oblężeniem Nysy w 1428 roku. Odnaleziony został na głębokości 183.936 m n.p.m. Dla porównania obecny poziom użytkowy wynosi około 188,500 m n.p.m.

     

fot. 1                                       fot. 2                                          fot. 3

Fotografia 1. Topór typu X przed konserwacją.
Fotografia 2. Topór po konserwacji. Zbliżenie na puncę kowala.
Fotografia 3. Plan geodezyjny odkrytych w trakcie badan ratowniczych reliktów archeologicznych murów obronnych i fosy miejskiej. Na czerwono przerywaną linią zaznaczone mury miejskie z dwiema basztami. Cienkimi niebieskimi liniami zaznaczone linie drewnianych wodociągów. Różową linią zaznaczona linia dawnego kanału oraz kinety fortecznej. Czerwone punkty to namierzone geodezyjnie zabytki wydzielone. Strzałką oznaczone miejsce odnalezienia topora. 

oprac. Krzysztof Dobrzański


21 i 22 kwietnia Muzeum Powiatowe w Nysie przy współudziale Fundacji Wieży Ziębickiej w Nysie, Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Szaniec 1863”, Regionalnego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości im. Rotmistrza Witolda Pileckiego „Kryptonim T-IV” w Grodkowie, Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Triskelion” oraz Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Bory” prowadziło badania archeologiczne przy użyciu detektora metali na miejscu wysypu ziemi z przebudowy ul. Piastowskiej w Nysie.
Przeszukiwano ziemię z terenu, na którym nasze Muzeum prowadzi nadzór archeologiczny, czyli z zasypów średniowiecznej fosy miejskiej, która została zasypana w końcowych latach XIX wieku. W wyniku prospekcji terenu odkryto kilkadziesiąt zabytków metalowych oraz wiele fragmentów ceramiki. Zabytki wstępnie datowane są na XVII-XX wiek.
Wśród monet dominują drobne monety pruskie pochodzące z XIX wieku, odnaleziono również monetę 3-krajcarową Ferdynanda II Habsburga z 1628 roku. Spośród wielu ciekawych zabytków wymienić należy także kulę armatnią 6 funtową, okucie księgi, kilka medalików, obrączkę, okucie rękojeści pistoletu, kilka kul muszkietowych, a także fragment ceramiki z „podpisem” osiemnastowiecznego garncarza. Serdecznie dziękujemy wszystkim stowarzyszeniom, które brały udział w badaniach. Grupy te działały nieodpłatnie, w ramach wolontariatu, czasem przyjeżdżając z bardzo daleka, za co należy im się podziw i szacunek.


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - J.A. Berckheyde, „Przy stole” (XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA