Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
15.02.2013 - 03.04.2013 - "PoLEMizacja" - wystawa malarstwa Marcina Bednarczyka

 

Wernisaż - galeria zdjęć
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja
Wystawa czynna od 15 lutego do 3 kwietnia 2013 r.


W 1909 roku poeta Filippo Tommaso Marinetti i malarz Umberto Boccioni ogłosili pierwszy Manifest futuryzmu w paryskim dzienniku Le Figaro, formułując w nim główne założenia kierunku mającego nieść rewolucję kulturalną. Jeden z punktów głosił „Oświadczamy, że wspaniałość świata wzbogaciła się o piękno prędkości. Samochód wyścigowy z bagażnikiem zdobnym w grube rury jak węże o buchającym oddechu, samochód rozgrzany do czerwoności, który wygląda jak pędzący pocisk piękniejszy jest niż Nike z Samotraki”.

Klasycznie pojmowane piękno zostało tutaj przewartościowane, to nie Nike jest piękna, a rury, metal, pęd, dynamizm i zmieniająca się technika. To nowoczesny i industrialny krajobraz tkanki miejskiej jest nośnikiem nowych inspiracji. Czerpie z niego także Marcin Bednarczyk. W jego obrazach odnajdujemy poskręcany i przeplatający się system rur, przewodów i kanałów tworzących wyimaginowany, futurystyczny świat. Obok wyraźnie zaznaczonej splątanej linii, artysta wykorzystuje zdecydowany kolor, odgrywający ważną rolę w jego malarstwie. Nie buduje kolorystyki na zasadzie kontrastu, a wzajemnego dopełniania się barw o ograniczonej skali. Obrazy mają najczęściej ciepłą tonację, co nadaje im swoistej „miękkości”, pomimo zindustrializowanej tematyki. Jak mówi sam autor, inspirację czerpie nie tylko z otaczającej go rzeczywistości, ale także z książek i z wykreowanego tam świata przyszłości. Przykładem mogą być dzieła Stanisława Lema, polskiego pisarza, filozofa i futurologa, głównego przedstawiciela fantastyki naukowej.

Ewelina Kwiatkowska - kurator wystawy

Marcin Bednarczyk, ukończył Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Obecnie pracuje jako nauczyciel dyplomowany Ogniska Artystycznego w Nysie. 


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA