Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
06.12.2013 - 09.03.2014 - Malarstwo i rysunek Ewy Michalskiej

 

Wernisaż - galeria zdjęć
Wystawa czynna od 6 grudnia 2013 do 9 marca 2014

Ewa Michalska – urodzona w Nysie, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (pracownie prof. Krzysztofa Skarbka i prof. Aleksandra Dymitrowicza), uczennica Leszka Żegalskiego i Georgija Safronowa.
Artystka aktywnie działa i współtworzy „Grupę Wrocław Główny”, biorąc czynny udział w plenerach malarskich o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a także wystawach zbiorowych, między innymi we Wrocławiu, Opolu, Lesznie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Mosznej. Wystawy indywidualne: Gliwice -2009, Wrocław – 2012, Pruszków k. Warszawy – 2012.
Dorobku artystycznego Ewy Michalskiej nie powinniśmy jednakże mierzyć ilością wystaw czy plenerów, a jedynie jakością twórczości, talentem i głębią wrażliwości, zapraszającą nas do świata życia duchowego, który nagle staje nam się bliski, niemal nasz, przez nas określony i zdefiniowany, głęboki i wciągający jak magnes. Prezentowany na naszej wystawie cykl obrazów i rysunków ilustruje „strzępy pamięci” ich autorki, wspomnienia, które zachowała na zawsze, analizując je w sposób wybiórczy, fragmentaryczny, rozwibrowany i niedookreślony. Kolory, odgłosy, zapachy, obrazy, myśli, dotyki…Smak zielono-białej niedojrzałej truskawki z babcinego poletka, intensywny zapach rumianku. Fabularność tej pamięci miesza się z tym, co bardziej aktualne, przeżyte wczoraj lub dziś, ale przejmujące w swojej sekwencji zdarzeń, refleksji, która płynie wartkim potokiem, odciskając wyraźny ślad w psychice, którego istnienia niczym nie da się wymazać ani zastąpić. Malarstwo figuratywne i abstrakcyjne, jakie proponuje nam Ewa Michalska, wprowadza nas znacznie głębiej, dalej niż byśmy chcieli, a jego magia wkomponowana w kolory, mniej lub bardziej wyartykułowane linie pionów czy poziomów, tonalne przejścia fascynują, przyciągają i czarują, ale też wzbudzają niepokój, a nawet lęk. W tych obrazach miesza się świat dziecięcych wrażliwych wspomnień z elementami przeżyć późniejszych, ale ich artystyczny mix zaprasza widza do tego świata, w którym możemy się przejrzeć jak w lustrze, odnajdując siebie i swoją historię.

Małgorzata Radziewicz - kurator wystawy


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA