Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Maj


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Konew czeladników kowalskich w Nysie (XVII w.)

Czas powstania: 1661 r.
Materiał i technika: cyna odlewana, toczona, dekoracja i napisy rytowane
Wymiary: wysokość - 62 cm

Punce na uchwycie nad zawiasami pokrywy:
1) dwie punce miejskie – lilia heraldyczna,
2) punca mistrza Adriana Gretha – w wieńcu liściastym rozeta i nad nią monogram AG. (Konwisarz Adrian Greth był czynny w Nysie w latach 1658-1700).
Konew ma kształt koniczny (stożkowaty). Wspiera się na trzech nóżkach w kształcie szponów ptasich trzymających od dołu kule; u góry szpony przechodzą w główki aniołów ze stulonymi skrzydłami. Płaszcz konwi podzielony na trzy strefy potrójnymi, spłaszczonymi półwałkami. W strefie dolnej wylew mosiężny z kurkiem, przylutowany do lwiej maski. W strefie środkowej owal z liści ze sceną przedstawiającą kowala podkuwającego konia w asyście właściciela. Poza owalem po stronie prawej postać kobiety z wieńcem w ręku, po lewej postać mężczyzny trzymającego kielich. W strefie górnej napis majuskułą antyczną: „HANS SANDER VON DER NEŸS / GOTTFRIDT HANNIG VON DER NEVSTADT / HANNS SCHOLTZE VON DER NEŸS / GÖRGE LANGER VON GLATZ / 1661“. Są to nazwiska kowali pochodzących z Nysy (Neÿs – Neisse), Prudnika (Neustadt) i Kłodzka (Glatz).
Konew posiada spłaszczoną pokrywę. Brak zwieńczenia (zapewne w postaci figury). Zachowała się natomiast do dzisiaj ze zwieńczenia chorągiewka dekorowana z jednej strony grawerunkiem przedstawiającym św. Jerzego w walce ze smokiem; po przeciwnej stronie napis: MEISTER GEORGI FRANZE STADT SCHMIDT IN NEIS VOR EHRET DISES DEN GESELLEN ZVM GEDECHTNVS 1661. Zabytek ten świadczy o wysokim kunszcie artysty rzemieślnika działającego w Nysie, mieście należącym do najważniejszych ośrodków konwisarstwa na Śląsku.

oprac. Krzysztof Pawlik